Останнє оновлення: 14:09 п'ятниця, 9 травня
Влада і громада
Ви знаходитесь: Політика / Україна / Мовне питання. Хто переможе, більшість чи меншість ?
 Мовне питання. Хто переможе, більшість чи меншість ?

Мовне питання. Хто переможе, більшість чи меншість ?

Cкандальний законопроект про мови Колесніченка-Ківалова буде розглянуто 24 травня у парламенті.

"У порядок денний на четвер, 24 травня поставили законопроект Ківалова-Колесніченка про мови", - повідомив представник фракції НУ-НС Олесь Доній.

За його словами, якщо цей законопроект буде ухвалений, то "про українську мову в містах можна буде забути".

"Адже під вивіскою гуманізму і демократії в ньому чітко стверджується ідея, що ані в університетах, ані на телебаченні чи рекламі в тих місцинах, де хоча б 10% людей згідно перепису вважають своєю рідною російську, української обов'язкової мови не буде взагалі", - заявив Доній.

Як відомо, у висновку Венеціанської комісії щодо мовного проекту Ківалова/Колесніченка «Про засади державної мовної політики» №9073 зазначено, що в законопроекті про основи державної мовної політики недостатньо гарантій використання та захисту української мови.

Досвід Латвії

Повчальною для української спільноти є поведінка в цій ситуації свідомої частини латвійського соціуму та президента. Більшість політичних сил та громадських організацій Латвії доклали великих зусиль до мобілізації суспільства на захист латиської мови як основи національної ідентичності, попри те, що демографічна ситуація в Латвії значно гірша, ніж в Україні.

 Президент Андріас Берзінш висловив готовність піти у відставку в разі, якщо російська стане другою державною, і закликав пам’ятати, що Латвія є єдиною у світі державою, «де може існувати латиська мова й усе латиське і де вони можуть розвиватися й об’єднувати справжніх патріотів». Тож майже 75% громадян країни виступили проти надання російській мові статусу другої державної.

В Малі

В цей час у західноафриканській державі Малі демонстранти не згодні з політикою виконуючого обовязки президента Діонкунда Траоре, увірвалися до резиденції  та побили його до втрати свідомості.

Тож в державі Малі визначальним є право більшості. Яку відповідь дасть Україна своєму президентові?

Україна

У 2010 році вже поставала така проблема коли закон «Про мови в Україні» вносили до розгляду у ВР.

Тоді громадські організації та зірки українського шоу-бізнесу зібрати тисячі активістів по всій Україні ( у тому числі й у Чернігові), що дало свої результати: не допустили розколоти України на мовні групи, а закон зняли з порядку денного.

Також раніше відвідувачі інтернет-сайту новин УНІАН висловилися проти прийняття двомовності (близько 70%).

Чи врахують можновладці думку народу?

Активісти, правозахисники, студенти та просто небайдужі збираються 24-го травня під стінами Верховної Ради, щоб відстояти свою мову.

Чим відповість Чернігів цього разу?

Адже за підрахунками експертів наша Чернігівщина входить до переліку областей,  де російська мова стане другою державною.

Коментарі (15)

Fraxinus | 2012-05-24 22:30

Правдоруб("Глибокий рів")
Пycті cлoва пpo пpaвo бідниx!
 Деpжава дбає не про наc.
 Hac мають за paбів негідниx,
 Захистим мову від заpaз!

Проф .Преображенский | 2012-05-24 11:48

Язык - основа нации и государственности национального государства. Сравнения с другими странами некоректные. Это как цитаты, вирваные из контекста истории. Представьте, что в Израиле вместо иврита ввели еще и английский. Хотя, как это можно представить. Ничего не имею против русского языка. Говорите и общайтесь как угодно, лиш бы Вас понимали.
Но, государственный язык в национальном государстве должен быть один. Это все понимают, к сожалению, наши недруги также.

М. Боюра | 2012-05-24 11:42

 Конкретніше треба, шановні українці, конкретніше - ось як Іван Кампо:"а якщо кацапи не бажають вчити мову - чемодан, вокзал, росія."

АП | 2012-05-24 10:56

Алекс
але в Швейцарії нема швейцарської мови, в Канаді - канадської і т.д. А взагалі раджу колесникам, кидаловим діяти згідно Конституції України(на яку вони разом з януковичем давно.....) - прийняти простою більшістю голосів зміни до КУ, провести цей закон через Конст. Суд і трьомастами голосами внести зміни до Конст. України.

Іван Кампо | 2012-05-24 10:38

Алекс
Ніде, ні в Швейцарії, ні у Фінляндії за носіння вишиванки, та за те, що розмовляєш іншою мовою не запроторювали до Гулагу, або й знищували як у царській Росії та особливо у совдепії. Тому такі порівняння некоректні. Ведмедя можна навчити їздити навіть на мотициклі, а якщо кацапи не бажають вчити мову - чемодан, вокзал, росія.

Алекс | 2012-05-24 08:03

Ярким примером целесообразности использования второго государственного языка по социально-экономическим причинам является Финляндия - бывшая губерния Российской империи, до этого в течение 300 лет входившая в состав Шведского королевства, страна с населением в 5 млн человек, имеющая один из самых высоких в мире показателей по качеству жизни. В Финляндии используются два государственных языка - финский и шведский, хотя доля шведоязычного населения в Финляндии не превышает 5%. Такие страны, как Индия, Ирландия, Филиппины, Пакистан, Мальта, Сингапур, Кения, имеют в качестве государственных, кроме языков народов, населяющих эти страны, также английский язык.А вот в маленькой Швейцарии (которая возникла в XIII-XIV веках как объединение нескольких независимых областей - кантонов) говорят даже на четырех языках: немецком (большинство населения), французском, итальянском и ретороманском (этот язык близок итальянскому, небольшое число говорящих на нем живут в Швейцарии и на севере Италии). На швейцарских деньгах, например, обязательно делают надписи на всех четырех языках, но в "общегосударственной" жизни самым употребительным из этих четырех языков остается всё же немецкий. Правда, тот немецкий диалект, на котором говорят в швейцарских кантонах, отличается от литературного немецкого языка гораздо больше, чем, например, голландский, который считается самостоятельным языком (вот и еще один случай, когда разные языки ближе друг к другу, чем диалекты одного и того же языка). Но если вы знаете немецкий, не отчаивайтесь: в Швейцарии вас поймут. Литературный немецкий там изучают в школах, на нем пишут в книгах и газетах.

Пересічний | 2012-05-24 08:01

Скільки років чую і читаю в коментах. Ось цей закон приймуть і все будемо підніматися, потім ну все це вже край будемо вставати. А як сиділи біля компів, як скніли в приниженні так і сидимо. Так що не треба "скігліти" треба або щось робити, або тихенько сидіти і не рипатись.

Правдоруб("Глибокий рів") | 2012-05-24 07:09

Чуєш, сурми заграли,
Час єднання настав!
З українською мовою
Здобудем людських прав!

Сіверянин | 2012-05-23 21:40

Проблема не в законі, не в Ківалову і не в Колесніченку. Це проблема особистої гідності українців. Чому більшість молодих людей потрапляючи з україномовного населеного пункту, наприклад, у той же Чернігів соромиться української мови і починає "гдекати, чтокати і какати"?

Николай | 2012-05-23 21:31

Дайте слово "русскоязычному". Пусть петухи, типа калисниченги и кидалова, кукарекают по-своему в парламенте страны Моксель. Я платить за перевод на "общепонятный" не собираюсь. Есть одна Украина и у нее есть один государственный язык - украинский!

Читач | 2012-05-23 21:05

Парадокс. В Радянському Союзі проживаючи в Азії, в Росії, Прибалтиці, я весь час говорив на українській мові і ніхто мені за це очі не виколював. В незалежній Україні все перевернулося, трапляється чиновники відразу задають питання: что ви здесь на непонятном язикє разговариваєтє? или, ви можете на нормальном язикє сказать?, і як правило це особи за національністю або чурки, або западенці. Парадокс. Поки буде існувати безтолковий основний закон нічого доброго не чекати і в мовному питанні також!!!

Патриот | 2012-05-23 20:42

Ура!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Андрей Терещенко | 2012-05-23 20:30

Я часто разговариваю на русском языке. Возможно, что чаще, чем на украинском. И осознаю, что языковая проблема - во многом надуманная.
Мне, допустим, нравятся оба языка.
Но!
Принимать такой закон НЕЛЬЗЯ.
Иначе украинский язык в ряде регионов просто отомрёт. А с ним - и остатки самоуважения нашего народа.
  

М. Боюра | 2012-05-23 20:27

 Мовне питання? Не мовне це питання - це питання існування України як незалежної держави. Коли у 2007-8 роках Україна мала зробити перші кроки до вступу в НАТО, - Росія кинула мільярди $, аби цього не відбулося. Українська п"ята колона отримала десятки мільйонів і організувала масові виступи проти НАТО, тоді ж Німеччина та її окремі політики отримали мільярдні преференції. І ось на Бухареському саміті мадам Меркель заявила: "Ми не можемо підтримати надання Україні ПДЧ, коли населення виступає проти" - багатоходова антиукраїнська акція Росії вдалася. Зараз відбувається те ж саме. Міжнародних гендлярів до мовного питання залучити важко, але місцева антиукраїнська пята колона використовується сповна, і грошей на це Росія не шкодує - новоімперські устремління там надусе. То може ми маємо вчинити тут з п"ятою колоною як це робили в Іспанії - застосували дубину?

Настав Ваш час Браття Гайдамаки | 2012-05-23 20:17

«Вот тебе бабушка и Юрьев день». Що це нове кріпосне право чи нагле підбурювання до Коліївщини? Такої брутальної навали не було навіть при фашистах… Нове трудове кріпацтво, мовний геноцид…перехід на всесвітню матюкну мову і мурку?
закрити